LIFESTYLE
Skaitmeninė inventorizacija: į ką atkreipti dėmesį?
Sveikatos ir finansiniai duomenys, nuotraukos, vaizdo įrašai, dokumentai – tai tik dalis mūsų asmeninės informacijos, kurią saugome skaitmeniniu pavidalu. Kaip ir susitvarkyti namus, taip pat ar net dar svarbiau yra periodiškai prižiūrėti skaitmeninę erdvę, nes būtent čia dažnai saugomi svarbūs asmeniniai duomenys. „Citadele“ banko Baltijos šalių lėšų valdymo ir prekybos finansavimo tarnybos vadovas Romas Čereška rekomenduoja metus pradėti nuo skaitmeninės inventorizacijos ir apsivalymo.
„Toks skaitmeninis apsivalymas, tikėtina, pareikalaus nemažai laiko, todėl rekomenduojame pirmiausia pradėti nuo išsamios inventorizacijos. Skaitmeninė erdvė – tai žmogaus darbo vieta, duomenys, saugomi debesyse, išorinės duomenų laikmenos, naršyklės, el. pašto dėžutės, išmanusis telefonas, planšetė ir kompiuteris su visomis šiuose prietaisuose esančiomis programėlėmis. Taip pat interneto svetainės, kuriose esate užsiregistravę, ir visų oficialių paslaugų teikėjų svetainės, kuriose saugomi jūsų asmeniniai duomenys. Kadangi skaitmeninę erdvę sudaro nemažai dedamųjų dalių, verta pasidaryti sąrašą, ką reiktų peržiūrėti“,
– sako Romas Čereška.
Išsaugoti slaptažodžiai ir programėlių leidimai
Dažnai lankomose interneto svetainėse žmonės leidžia išsaugoti skirtingus slaptažodžius, kad kitą kartą jie būtų įvesti automatiškai. Tokia skirtingų naršyklių siūloma funkcija yra labai patogi, tačiau saugoti per daug slaptažodžių gali būti nesaugu.
Peržiūrėkite išsaugotus slaptažodžius – stenkitės vengti nustatymų, kurie išsaugotų slaptažodžius, susijusius su įmonės sąskaitomis, prieiga prie interneto banko ar kitų jautrių duomenų. Jei saugoti slaptažodžiams naudojate programėlę, įsitikinkite, kad ji saugi, ir sukurkite patikimą slaptažodį, kuriuo bus apsaugoti visi kiti slaptažodžiai. Dažnai tokia programėlė suteikia ir galimybę nurodyti kitą asmenį, kuris galėtų pasiekti šiuos duomenis, jei jūs negalėtumėte – verta tai apsvarstyti kaip planą B.
„Taip pat peržiūrėkite leidimus, kuriuos esate suteikę savo mobiliajame telefone įdiegtoms programėlėms. Dažnai programėlės, skirtos, pavyzdžiui, užrašams ir kitiems paprastiems kasdieniams uždaviniams, prašo leidimo naudoti mikrofoną, peržiūrėti skambučių žurnalą ir pan. Kelkite sau klausimą, ar apskritai verta tokias programėles įdiegti – galbūt yra alternatyvų, kurios tiek daug informacijos nerenka? Galiausiai peržiūrėkite naudojamas programėles ir įsivertinkite, ar visos tikrai reikalingos, taip pat ar būtina nuolat gauti programėlių pranešimus (notifications). Kai turite daug programėlių, išmanusis telefonas nuolat pypsi ar vibruoja ir kviečia pasitikrinti, ar įvyko kas nors svarbaus. Toks intensyvus naujienų srautas gali sukelti rimtų nepatogumų ar net nerimo, todėl galbūt reikia išjungti programėlių pranešimų funkciją arba apskritai jas ištrinti“,
– atkreipia dėmesį banko atstovas.
Peržiūrėkite banko sąskaitų ir kortelių limitus bei nustatymus
Daugėjant sukčiavimo atvejų, kurie pasitaiko dėl vartotojų neatsargumo ar nežinojimo, svarbu pirmiausia būti susipažinus su finansinėmis paslaugomis, kuriomis naudojamės kasdien. Pavyzdžiui, verta reguliariai pasitikrinti sąskaitos išrašą ir pažiūrėti, ar nėra neatpažįstamo pavedimo.
„Taip pat turite galimybę nustatyti, kuriuose regionuose leidžiate naudotis savo mokėjimo kortelėmis. Pavyzdžiui, jei kortele naudojatės tik Lietuvoje ir kartais apsiperkate kitų ES šalių interneto parduotuvėse, „Citadele“ banko programėlėje galite nustatyti, kad kortelę būtų galima naudoti tik Lietuvoje arba tik ES. Taip užsitikrinsite, kad už ES ribų veikiantys sukčiavimo puslapiai neturės galimybės išvilioti jūsų pinigų“,
– sako R. Čereška.
Taip pat jis ragina nepamiršti nusistatyti pranešimų apie siunčiamus ir gaunamus mokėjimus – taip galite stebėti veiklą savo sąskaitose realiuoju laiku.
Peržiūrėkite turimas prenumeratas
Per metus žmonės įsigyja ne vieną prenumeratą, tačiau ar visos iš tiesų yra naudingos ir reikalingos?
„Juk kartais tiesiog pamirštame, kad tokias turime. Tad jeigu nuspręsite tam tikrų prenumeratų atsisakyti, turėkite omenyje, kad kartais vien ištrinti programėlės iš išmaniojo įrenginio nepakanka – prenumerata (subscriptions) automatiškai nėra nutraukiama. Tačiau visų programėlių prenumeratas galite matyti didžiosiose programėlių parduotuvėse – pavyzdžiui, „Google Play“ turi atskirą skyrių, kur galite matyti visas turimas prenumeratas“,
– sako Romas Čereška.
Atsarginės kopijos debesyse
Prarastos nuotraukos ar net svarbūs dokumentai – su tokia nemalonia situacija turbūt esame susidūrę kiekvienas. Pasak banko atstovo, to galima išvengti, išsaugant dokumentų kopijas išorinėse duomenų laikmenose arba laikant patikimose debesų saugyklose.