Atsakykite sukčiams protu, o ne širdimi

Nors apie sukčiavimą nuolat kalbama žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose, sukčiavimo atvejų skaičius išlieka aukštas. Niekas nėra apsaugotas nuo sukčių. Ar žinojote, kad bet koks jūsų charakterio bruožas ar tą akimirką buvusi nuotaika gali atverti duris sukčiui?

Vienas labiausiai paplitusių sukčiavimo būdų, su kuriuo susiduria banko klientai – skambučiai. Dažniausiai sukčiai platina kenksmingas gerai žinomus paslaugų teikėjus imituojančias nuorodas, ant kurių paspaudus, prašoma suvesti savo banko prisijungimo duomenis. Aktualumo nepraranda ir investicinis sukčiavimas. Tačiau pastebime, kad žmonės rečiau praneša, kad nukentėjo nuo romantinio sukčiavimo – apie šiuos atvejus aukoms dažnai gėda kalbėti.

Skambutis, el. laiškas ar žinutė gali bet kurį pasiekti netinkamu laiku. Veikiant stresinėje situacijoje ar skubant, kiekvienas galime nesąmoningai atskleisti per daug informacijos sukčiams. Tačiau būna atvejų, kai kaltas ne tik skubėjimas ar jaudulys – sukčiui tiesiog pavyko rasti jūsų silpnąją vietą.

Sukčiai visą laiką seka aktualijas, stebi, kas vyksta viešojoje erdvėje, ir pritaiko savo schemas prie situacijos. Jiems naudinga viskas: nauji įstatymai, įmonių akcijos, tendencijos socialiniuose tinkluose ir net kitų aferų aprašymai. Nusikaltėliai paprastai randa konkrečiai sukčiavimo idėjai tinkančią auditoriją, todėl svarbu apsvarstyti, kokią informaciją apie save atskleidžiame socialiniuose tinkluose.

Atviri romantiškiems santykiams

Romantiniai sukčiai užmezga emocinius, romantinius ryšius ir per tam tikrą laiką sukelia pasitikėjimą, o galiausiai prašo pinigų ar asmeninės informacijos. Vienatvė ar sąmoningas pasirinkimas atsiriboti nuo žmonių gali kelti didesnę riziką patekti į romantinio sukčiavimo schemas ar pasiduoti kitoms emocinio manipuliavimo formoms.

Emociškai išprusę

Sukčiai gali pasinaudoti potencialios aukos empatija ir noru padėti kitiems. Per labdaros sukčiavimo schemas arba apsimesdami žmonėmis, kuriems skubiai reikia pagalbos, aukoms sukelia užuojautos jausmą ir lengvai išvilioja pinigus.

Geradariai

Tokie žmonės dažniau tampa sukčiavimo schemų, kai sukčiai apsimeta žmonėmis, kuriais pasitiki, pavyzdžiui, draugais, šeimos nariais ar kitu autoritetu, aukomis. Kita vertus, labdaros sukčiavimo schemos išnaudoja tokių žmonių norą aukoti per jautrias ir galbūt netgi tikras istorijas.

Impulsyvūs, mėgstantys rizikuoti

Investicinio sukčiavimo schemos pritraukia žmones, kurie nori greitai uždirbti pelną ir yra pasirengę rizikuoti. Žadėdami, galbūt, iš pradžių net racionalų ir tikėtiną pelną, sukčiai iš savo aukų išvilioja dideles pinigų sumas.

Vyresnieji

Sukčiai linkę apsimesti vyriausybės pareigūnais, kad pasinaudotų vyresnio amžiaus žmonių pasitikėjimu ir galimu žinių apie teisę, finansus ar technologijas trūkumu. Apgavikai gali apsimesti įvairių institucijų atstovais, kad įbaugintų ir gautų pinigų ar informacijos.

Vyresnio amžiaus žmonės taip pat labiau linkę tikėti žinia apie nelaimės ištiktus draugus ar artimuosius, kuriems reikia pinigų. Jie yra pasirengę atiduoti grynuosius ar net patikėti savo banko kortelę nepažįstamiems žmonėms.

Jaunesnieji

Jauniems žmonėms kyla didesnis pavojus tapti pinigų mulais. Leisdami savo banko sąskaitas naudoti neteisėtiems pinigų, kurie vėliau perduodami nusikaltėliams, pervedimams, jie už tai gauna atlygį. Tokiais atvejais reikia būti ypač atsargiems, nes dalyvavimas pinigų plovime yra neteisėtas ir gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę pačiam jaunuoliui.

Tėvai

Norėdami apgauti tėvus, sukčiai gali pasinaudoti situacijomis, susijusiomis su vaikų saugumu ar gerove. Be to, vaiko amžius nesumažina rizikos – tėvai yra pasirengę padėti vaikui bet kuriame amžiuje, pernelyg nesigilindami į detales.

Turintys ribotas žinias apie finansus ir technologijas

El. laiškai, vienas populiariausių sukčių asmeninių duomenų gavimo būdų, paprastai labiausiai paveikia žmones, kuriems trūksta žinių apie skaitmeninį saugumą. Pasikliaudami matoma informacija ir nežinodami sukčių skaitmeninių galimybių, tokie žmonės paspaudžia netikras nuorodas, kuriose įveda savo asmeninius ar banko kortelės duomenis.

Kalbėdami su mažiau žinių turinčiais žmonėmis, sukčiai taip pat gali naudoti sudėtingą finansinį žargoną ar išgalvotas nesuprantamas saugumo sistemų schemas.

Perkantys internetu

Netikros internetinės parduotuvės ir el. laiškai su reklaminiais pasiūlymais yra pavojingi spąstai tiems, kurie nori apsipirkti internetu. Apsipirkimas su didelėmis nuolaidomis – toks pasiūlymas daugeliui gali atrodyti patrauklus. Internetinių parduotuvių pirkėjai taip pat labiau linkę sugauti sukčiavimo pranešimus su nuorodomis į netikrus siuntų tarnybų puslapius, kuriuose reikia įvesti duomenis.

Turintys sveikatos problemų

Netikros sveikatos priemonės yra viliojantis pasiūlymas tiems, kurie nori pagerinti savo savijautą ar kovoti su sunkiai gydomomis sveikatos problemomis.

Patirtiantys finansinių sunkumų

Sukčiai gali pasiūlyti netikras paskolas, skolų sumažinimą ar darbo galimybes desperatiškai norintiems pagerinti savo finansinę padėtį. Be to, netikros loterijos gali pritraukti azartiškus žmonesa arba tuos, kurie susidūrė su pinigų problemomis ir nori jas greitai išspręsti.

Ieškantys darbo

Tokios sukčiavimo schemos siūlo netikras darbo galimybes, kviesdamos, pavyzdžiui, iš anksto sumokėti už mokymus arba atidaryti banko sąskaitą naujo darbo reikmėms. Prašydami prieigos prie įrenginio ar banko sąskaitos, sukčiai ima paskolas aukos vardu ir naudoja aukos duomenis kitai neteisėtai veiklai. Be to, žmonės savanoriškai suteikia prieigą prie interneto banko ir mokėjimo kortelės duomenis.

Atminkite!

Atsargumas, apdairumas ir informacijos tikrinimas yra geriausi ginklai prieš sukčius. Nelikite abejingi – pasirūpinkite artimiausiais žmonėmis: draugais, tėvais, seneliais. Įsitikinkite, kad jie yra informuoti apie sukčių gudrybes ir atsargiai elgiasi skaitmeninėje erdvėje, nes didelė dalis žmonių aukomis tampa dėl emocijomis priimtų sprendimų.