Santykiai ir kasdienės išlaidos

Gyvenant vienam, visos kasdienės išlaidos gula ant vieno žmogaus pečių, kai kritiniu gyvenimo momentu poros gali pasikliauti savo antrąja puse ir jos finansais. Kita vertus, užtikrinti finansinį stabilumą ir planuoti išlaidas santykiuose irgi gali kelti iššūkių. Neretai vienas partneris uždirba mažiau, o kitas prisiima didesnę atsakomybę už tam tikras išlaidas, pavyzdžiui, degalus ar maistą.

Vidutinės mėnesio išlaidos

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, vidutinis darbo užmokestis prieš mokesčius (be individualių įmonių) 2024 m. trečiąjį ketvirtį siekė 2237,9 eurus. Skaičiuojant vidutiniškai, 100 tūkst. eurų paskolos 25 metams su 6 mėn. EURIBOR ir 1,7 proc. marža mėnesio įmoka sieks apie 547 eurus. Galima daryti prielaidą, kad nuomojantis butą didmiestyje, mėnesio įmoka taip pat bus panaši. Vadinasi, nesidalijant mėnesio išlaidų su partneriu, vien tik būstui gali tekti atseikėti didžiąją dalį savo pajamų, bet būtinosios išlaidos ties būstu nesibaigia: turime įskaičiuoti maistą, vaistus, transporto, mobilaus ryšio, aprangos ir kitas išlaidas.

Kiekvieną mėnesį dalį pajamų reiktų atsidėti ir ateičia: pensijos kaupimui, taupymui ar investavimui. Taip pat svarbu apsidrausti nuo netikėtų išlaidų nelaimingų atsitikimų atveju. Be to, jei didžioji dalis ar net visos būtinosios išlaidos guli ant jūsų pečių, verta kelis eurus atsidėti ir sąskaitų draudimui.

Jei esate vienas

Be partnerio gyvenantiems žmonėms tenka kliautis tik savo finansine pagalve, kurią dėl tos pačios finansinės naštos sukaupti gali būti sunkiau. Be to, viengungiams gali būti sunkiau sukaupti ir pradinį įnašą būsto paskolai ar vieniems mokėti paskolos įmokas, todėl pasitaiko atvejų, kai siekdami sumažinti finansinę naštą, klientai skolinasi būstui su giminaičiais. Tokiu atveju vertiname bendras galimybes mokėti paskolą ir visų, įskaitant giminaičių antrąsias puses, skolinimosi galimybes ir turimus finansinius įsipareigojimus.

Žmonės, kurie gyvena vieni, dažniausiai turi pasikliauti tik savimi. Tuo pačiu jiems lengviau kontroliuoti namų ūkio biudžetą – jie nėra priklausomi nuo partnerio pasirinkimų.

Dviese ne visada pigiau

Gyvenant su partneriu finansiniam stabilumui įtakos gali turėti daugiau veiksnių nei gyvenant vienam. Svarbus ir išlaidų paskirstymas – ar visos išlaidos padalintos per pusę, ar sukurta bendra sąskaita, o gal kiekvienas prisiima išlaidas proporcingai savo atlyginimui.

Dalį mėnesinių išlaidų padengti dviese gali būti paprasčiau, nes dažniausiai gyvenamasis plotas, o taip pat, pavyzdžiui, elektros sąnaudos nepadidėja dvigubai. Taip pat įvykus nelaimei ar situacijai, kai vienas žmogus netenka darbo, kito asmens pajamos yra tarsi maža apsaugos pagalvė. Tačiau tai reiškia, kad tą akimirką partnerio išlaidų našta gerokai padidės ir finansinis saugumas gali virsti iliuzija, kuri laikui bėgant gali sukelti net problemų santykiuose.

Finansų valdymas nepriklausomai nuo santykių statuso

Norint efektyviau tvarkyti namų ūkio finansus ir galbūt išvengti nesutarimų dėl pinigų, svarbu pradėti nuo detalaus biudžeto: peržiūrėti pajamas ir išlaidas, rasti galimybių papildomai užsidirbti ar sumažinti nereikalingas išlaidas, pavyzdžiui, atšaukti nenaudojamus abonementus, rečiau užsisakyti maisto į namus.

Auksinė taisyklė – kad būtinosios išlaidos sudarytų iki 50 proc., nebūtinosios – iki 30 proc. mėnesio biudžeto, o bent 20 proc. pajamų atitektų taupymui. Siekiant sumažinti infliacijos įtaką santaupoms ar net lėšas padidinti, vertėtų apsvarstyti investavimo galimybę ir pagal toleruojamą riziką, pageidaujamą laikotarpį ir taupymo tikslus pasirinkti investavimo produktą. Vieniems geriausias pasirinkimas bus indėlis su fiksuotomis palūkanomis, kitiems – rizikingesni, bet ilguoju laikotarpiu daugiau grąžos uždirbantys akcijų fondai.

Taip pat rekomenduojama sukaupti finansinę pagalvę, kuri padengtų ne mažiau kaip 6 mėnesių būtinąsias išlaidas.

Rūpintis savo finansiniu saugumu viengungiams ypač svarbu, tačiau tai neturėtų užgožti gyvenimo malonumų. Palepinkite save, tačiau darykite tai sąmoningai ir neviršydami suplanuoto biudžeto. Taip ne tik nejausite kaltės, bet ir išlaikysite balansą tarp finansinės drausmės ir mėgavimosi pilnaverčiu gyvenimu.